• Oznam k zápisu

• Slávnostný zápis do 1. ročníka

12. apríla 2024 (piatok) od 14,00 - 17,00 hod. so vstupmi o 14tej, 15tej a 16tej hodine

13. apríla 2024 (sobota) od 13,00 - 16,00 hod. so vstupmi o 13tej,14tej,15tej hodine

Pri zápise sa vyžaduje prítomnosť obidvoch zákonných zástupcov.

K zápisu je potrebné priniesť rodný list dieťaťa, občiansky preukaz zákonného zástupcu a poplatok 10 € na zakúpenie pracovných zošitov, ktoré nie sú hradené MŠVVaŠ SR.

Ak sa zápisu, z akýchkoľvek príčin, zúčastní len jeden zákonný zástupca, je potrebné priniesť aj ďalšie dokumenty a vyhlásenia.

Elektronická prihláška bude aktívna od 1. - 30. apríla.

Prihlášku aj s prílohami vyplňte vopred, ešte pred slávnostným zápisom, čím urýchlite jej spracovanie. Údaje o dieťati je potrebné vyplniť presne podľa rodného listu dieťaťa.

• Ďalšie informácie k zápisu

• Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.

1. Zápis dieťaťa pred dovŕšením šiesteho roku

Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať aj dieťa, ktoré nedovŕši šiesty rok veku a absolvovalo povinné predprimárne vzdelávanie, a to vždy po súhlasnom vyjadrení príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a súhlasnom vyjadrení všeobecného lekára pre deti a dorast. Plnenie povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole zákonný zástupca preukazuje „potvrdením“ príslušnej materskej školy (príloha č.1).

2. Zápis dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami

Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu s prihláškou predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.

3. Podpisy zákonných zástupcov

Na prihláške (elektronickej alebo papierovej) sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa, preto je pri zápise dôležitá prítomnosť obidvoch rodičov.

Na prihláške postačuje podpis len jedného zákonného zástupcu, ak sa zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, a ak o tejto skutočnosti doručia riaditeľovi školy vyhlásenie – podpisy zákonných zástupcov (príloha č. 3).

Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje:

a) Obmedzenie, pozastavenie, pozbavenie rodičovských práv a povinnosti

• jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa,
          • jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa,
          • spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená.

Spôsob preukázania uvedenej skutočnosti je možné neoverenou kópiou rozhodnutia súdu.

b) Zdravotné dôvody

• jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa.

Spôsob preukázania uvedenej skutočnosti je možné potvrdením od všeobecného lekára.

c) Úmrtie jedného zo zákonných zástupcov

Spôsob preukázania uvedenej skutočnosti je možné kópiou úmrtného listu zákonného zástupcu.

d) Iné dôvody

• zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa.

Spôsob preukázania uvedenej skutočnosti je možné  čestným vyhlásením (príloha č. 2).

4. Doručovanie rozhodnutie

Rozhodnutie o prijatí dieťaťa sa doručí obom zákonným zástupcom dieťaťa na adresu, ktorú uviedli v prihláške.

Ak sa zákonní zástupcovia dohodnú, rozhodnutie možno doručiť len jednému z nich. Túto vzájomnú dohodu deklarujú vyhlásením – podpisy zákonných zástupcov a doručia ju riaditeľovi základnej školy (príloha č. 3).